Nenápadná bakterie legionelly v Česku láme rekordy

27
Sdílejte

Rostoucí počty nakažených a rizikové skupiny

Statistiky ukazují, že počet případů legionelózy v Česku v posledních letech prudce roste. Zatímco v roce 2019 bylo hlášeno 280 případů a o deset let dříve pouhých 25, loňský rok přinesl rekordních 620 nakažených. Bohužel, nemoc si každoročně vyžádá i desítky obětí. V roce 2024 zemřelo na legionelózu minimálně 50 lidí. Nejvíce ohroženi jsou senioři a lidé s oslabenou imunitou, například pacienti s onkologickými onemocněními nebo poruchami imunity. Epidemiolog Roman Chlíbek upozorňuje, že právě těchto rizikových skupin v populaci přibývá.

Jak se legionelóza šíří a jaké má příznaky?

Legionelóza se přenáší vdechováním drobných kapének vody, které obsahují bakterii legionella. Tyto kapénky se mohou uvolňovat například při sprchování, z klimatizací nebo z venkovních mlžítek. První příznaky onemocnění často připomínají chřipku – nemocní pociťují bolesti hlavy, kloubů, horečku a postupně se přidává kašel. Pokud se infekce neléčí, může se rozšířit do dýchacích cest a způsobit závažný zápal plic. Včasná diagnostika a nasazení antibiotik jsou proto klíčové.

Příčiny nárůstu případů: Špatná údržba a snaha o úspory

Epidemiologové vidí hlavní příčinu rostoucího počtu případů v nedostatečné údržbě vodovodních systémů. Bakterie legionella se množí zejména v teplé vodě, která není dostatečně ohřívána, a v zanedbaných částech potrubí, jako jsou výměníky, sprchové hadice nebo baterie. Některé domácnosti navíc ve snaze ušetřit snižují teplotu ohřevu vody v bojlerech na příliš nízké hodnoty, což vytváří ideální podmínky pro množení bakterií.

„Teplota vody pod 50 °C podporuje růst legionelly. Podle našich zjištění není výjimečné, že rodiny ohřívají vodu pouze na 30 až 40 °C,“ uvedla Hana Bendíková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. V tomto regionu bylo letos hlášeno 29 případů. Podobná situace je i ve Středočeském kraji, kde bylo evidováno 31 nakažených. Hygienici doporučují pravidelnou termodezinfekci, při níž by teplota vody měla občas přesáhnout 60 °C.

Kam dál?

Zapomenutý poklad z přírody: Tuto rostlinu mnozí přehlížejí, ale léčí víc, než tušíme!

Mozková příhoda varuje předem – 10 signálů, které nesmíte ignorovat!

Nejčastější nemoci, které přicházejí po padesátce. Na co si dát pozor, i když se snažíte žít zdravě

Lékař varuje: „Tento zlozvyk je škodlivější než 100 cigaret“

Myslela jsem si, že jsem neustále nafouknutá a mám nadváhu, ale ukázalo se, že je za tím tato nemoc!

Další články