Nejčastější nemoci, které přicházejí po padesátce. Na co si dát pozor, i když se snažíte žít zdravě

681
Sdílejte
  1. Zvyšuje se krevní tlak, hladina cholesterolu a krevního cukru, přibývá tuku v problematických oblastech a zpomaluje se metabolismus. To vše přispívá k rozvoji srdečně-cévních onemocnění, včetně infarktu.
  2. Osteoporóza
    S úbytkem hormonu estrogenu kosti postupně slábnou. „S přibývajícím věkem se riziko osteoporózy zvyšuje, každých deset let se zdvojnásobuje. Stavba těla má také vliv na osteoporózu, hubenější ženy mívají křehčí kosti, které se snadněji lámou,“ říká doktor Vladimír Palička z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Řídnutí kostí může být doprovázeno dalšími problémy, jako jsou chronická zánětlivá onemocnění nebo revmatoidní artritida. Dlouhodobé užívání kortikoidů kostem také neprospívá.
  3. Parkinsonova choroba
    Osteoporóza často souvisí s Parkinsonovou chorobou. Pravděpodobnou příčinou je porucha metabolismu vápníku, který chybí v kostech a naopak se hromadí v mozku. Existuje více spouštěčů Parkinsonovy choroby, které jsou stále předmětem diskusí. Je však jisté, že nemoc nejčastěji postihuje lidi mezi čtyřiceti a šedesáti lety. V mozku začnou odumírat buňky zodpovědné za tvorbu dopaminu, což vede ke ztrátě kontroly nad pohyby. Důsledkem může být například jemný třes hlavou nebo neschopnost udržet hrnek po delší dobu.
  4. Nemoci kloubů
    S přibývajícím věkem ubývá v těle nejen hormonů, ale také kolagenu. Tato látka je zodpovědná za mladistvý vzhled pokožky, pružnost cév a pohyblivost kloubů. „Kolagen je bílkovina s vláknitou strukturou, která zpevňuje, posiluje a regeneruje tkáně,“ vysvětluje lékařka Ivana Húšťová. „Jak se kolagen z těla vytrácí, může být aktivní pohyb komplikovaný bolestmi kloubů.“ Kolagen lze naštěstí doplňovat stravou. Naše babičky nedaly dopustit na vývary a huspeninu, dnes jsou k dispozici i doplňky stravy.

Kam dál?

Jak poznáte, že jste zdraví? Odpověď hledejte v posteli, v zrcadle i na záchodě

Probouzíte se unavení a bez energie ? Dva super fígle vám pomůžou. Chce to správné načasování a spát i přes den

Otoky nohou u žen: Proč vznikají a jak si pomoci přírodně

Čas lipových květů je v plném proudu: Natrhejte si elixír zdraví a vyrobte si sirup nebo bonbony proti kašli

Škytavka při jídle a barva moči prozradí jestli pijete dost vody. A pozor, vodou se lze i otrávit!

Další články