„Záběry z palubních kamer jsou pro pojišťovny velmi cenné, zejména v případech, kdy dojde k poškození vozidla a viník z místa nehody ujede,“ vysvětluje Radek Ambler, vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí motorových vozidel ve Slavia pojišťovně.
Kromě pojišťoven využívají záznamy z kamer také orgány činné v trestním řízení. Videozáznamy mohou pomoci objasnit, jak k nehodě došlo, a určit, kdo je za ni odpovědný. Kvalitní záznam dokáže zachytit důležité detaily, jako je vzdálenost mezi vozidly, rychlost jízdy nebo použití směrových světel.
Pravidla pro používání kamer v Česku
I když je používání palubních kamer v Česku povoleno, existují určitá pravidla, která je nutné dodržovat. Největší důraz je kladen na správné umístění kamery. Ta nesmí řidiči bránit ve výhledu a musí být pevně připevněna. Nejčastěji se kamery instalují pod zpětné zrcátko, kde nepřekážejí. Pokud by policie vyhodnotila umístění kamery jako nevhodné, může řidiči udělit pokutu. Ta se pohybuje od 1 500 korun v blokovém řízení až po 5 000 korun ve správním řízení.
Jak je to s palubními kamerami v zahraničí?
Zatímco v Česku a některých dalších zemích, jako je Slovensko, Francie nebo Polsko, jsou pravidla pro používání palubních kamer poměrně volná, v jiných státech je situace mnohem přísnější. Například v Rakousku je jakékoliv nahrávání videozáznamu pomocí palubní kamery zakázáno. Rakouské zákony považují takové jednání za zásah do soukromí, a proto zde hrozí za používání kamer vysoké pokuty.