Co návrh obsahuje?
Podle návrhu by poskytovatelé internetu museli uchovávat nejen základní údaje o připojení, jako je IP adresa a čas připojení, ale také tzv. cílové IP adresy a čísla portů, což by v praxi znamenalo kompletní záznam internetové historie uživatelů. Jiří Grund, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), upozorňuje, že jde o zásadní změnu, která by umožnila sledovat všechny stránky, které uživatelé navštívili za posledních šest měsíců. Grund tento návrh označuje za nebezpečný a přirovnává jej k totalitním praktikám.
Bezpečnostní rizika
Kritici návrhu upozorňují na řadu bezpečnostních rizik. Michal Salát, odborník na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Gen (Avast), varuje, že uchovávání takového množství dat by mohlo být lákavým cílem pro hackery. Menší poskytovatelé internetu by navíc mohli být nuceni ukládat data v cloudových úložištích, což zvyšuje riziko jejich zneužití. Salát připomíná případy z minulosti, kdy došlo k únikům citlivých dat, například u amerického poskytovatele AT&T, což vedlo k podvodům a vydírání.
Právní problémy
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se k návrhu rovněž staví kriticky. Podle mluvčího úřadu Milana Řepky je návrh v rozporu s judikaturou Soudního dvora EU, který již v roce 2014 označil plošné uchovávání údajů o všech občanech za nepřípustné. Evropská legislativa se přitom snaží chránit soukromí uživatelů, například prostřednictvím regulací týkajících se cookies nebo funkcí „nesledovat“ v operačních systémech.