V Česku už začala pylová sezona: Alergici vědí o předjaří své. Jak poznat alergii, co léčba, pylový kalendář

271
Sdílejte

Podle odborníků trpí nějakou formou alergie přibližně dva miliony Čechů. Nejde přitom jen o alergie na pyly, ale také na kovy nebo určité potraviny.

V současné době alergiky nejvíce trápí pyl olše, který se šíří hlavně během teplejších dnů. Podle alergoložky Radky Šedivé z ambulance Synlab však sezóna olše pomalu končí a začíná období jasanu. Někteří lidé mohou reagovat i na zkřížený pyl zlatice, známé jako zlatý déšť. V následujících dnech se mohou objevit alergické reakce na pyl topolu, jilmu a vrby, které jsou však méně agresivní. Na přelomu měsíce se očekává nástup pylu břízy, který je silně alergizující.

Klimatické změny prodlužují pylovou sezónu, která nyní začíná dříve než v minulosti. Zatímco dříve se první pyly objevovaly až koncem února, letos mohli citliví jedinci pociťovat potíže už na konci ledna. Teploty nad 10 °C totiž podporují rozpuk prvních stromů a šíření pylů. Přesto v aktuálním období nejsou pozorovány výrazné odchylky spojené s klimatem. Pro alergiky je užitečné sledovat pylové zpravodajství, aby mohli lépe reagovat na aktuální situaci.

Kam dál?

„Rakovina je výsledkem životního stylu, ne genetiky!“ Slavný lékař zkoumal nádory již 30 let a zjistil, že se jí dá předcházet dodržováním těchto 7 pravidel

Příznak na nehtech může poukazovat na nemocná játra, štítnou žlázu ale i cukrovku

Čistá voda je veliká vzácnost. 7 důvodů, proč ji pít : Pomůže zhubnout, posílí imunitu a zmírní bolesti hlavy a zad

S následky onemocnění se doteď potýkají stovky až nižší tisíce lidí. „Nikoho to nezajímá,“ stěžují si pacienti

Kdy a co snídat? Existují určitá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Klíčových je 12 hodin. Noční půst zrychluje metabolismus a podporuje hubnutí

Další články