„Kvůli celospolečenskému klimatu, kdy různé servery straší mobilizací a nasazením vojáků na Ukrajinu, se někteří rozhodli uniformu svléknout,“ vysvětlila ministryně. Generální štáb se k jejím slovům odmítl vyjádřit.
Bývalý vojenský psycholog Daniel Štrobl však považuje obavy z války za méně pravděpodobný důvod odchodů. Podle něj je spíše problémem to, že odcházejí silné ročníky vojáků a že se snížila možnost účasti na zahraničních misích, které byly pro mnohé atraktivní, například v Afghánistánu. Štrobl také zdůraznil, že pokud ministryně veřejně prezentuje podobné názory, měla by je podložit konkrétními daty.
Ministryně Černochová však tvrdí, že její závěry vycházejí z osobních rozhovorů s vojáky. „S vojáky se bavím dlouhodobě, nejen jako ministryně, ale i v rámci svého osobního života. Z těchto debat vím, že někteří vojáci a vojákyně skutečně uvažovali o odchodu kvůli obavám z války,“ uvedla.
Statistiky ukazují, že v roce 2022 opustilo armádu 1337 vojáků, v roce 2021 to bylo přibližně 1200 a loni dokonce 1370. V předchozích letech se počet odchodů pohyboval mezi 800 a 1000 vojáky ročně. Podle mluvčí armády Vlastimily Cyprisové více než třetina vojáků odchází ještě před vypršením kontraktu, a to i za cenu zkrácení odchodného nebo výsluh. Nejčastěji uvádějí osobní a rodinné důvody.