Umírání je ve skutečnosti nádherné, shodují se lidé, kteří zažili klinickou smrt

342
Sdílejte

Vědecký pohled na umírání

Smrt a proces umírání jsou předmětem zájmu i vědců. Studie z roku 2020 například zjistila, že mozková aktivita pokračuje krátce po zástavě srdce. Pacienti si podle této studie mohou být vědomi toho, že zemřeli, a slyšet rozhovory lékařů během resuscitace. Jiná studie publikovaná v roce 2021 v časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences zaznamenala zvýšenou aktivitu gama vln v mozku pacientů krátce po odpojení od přístrojů. Tato aktivita byla nejvýraznější v oblasti mozku spojené se sny a pocity odpojení od těla. Vědci se domnívají, že mozek může krátce po smrti přehrávat vzpomínky, ale vzhledem k tomu, že pacienti zemřeli, nemohli tuto teorii potvrdit.

Co nás čeká po smrti?

Věda zatím nedokáže odpovědět na otázku, co se s námi stane po smrti, když definitivně přestane fungovat mozek. Tato otázka zůstává v oblasti náboženství, filozofie a individuální víry. Někteří věří v nekonečnou tmu, jiní v nebe a peklo nebo reinkarnaci. Pravdu se však dozvíme až ve chvíli, kdy sami zemřeme. Do té doby zůstává smrt jednou z největších záhad lidské existence.

Kam dál?

Světový šampionát MotoGP v Brně má pro příští rok nový nevšední termín

Influenceři místo lékařů: Mladí lidé se v otázkách zdraví čím dál častěji obracejí na Tik Tok než v ordinaci

Tragédie v Chorvatsku: Dvouletou holčičku při sjezdu na tobogánu držel otec v náručí, dítě mu ale vyklouzlo, přeletělo okraj skluzavky a spadlo z výšky deseti metrů na betonovou plochu

„Můj muž padl zbytečně, zklamal jste.“ Zelenskyj čelil zatím nejvážnější kritice od začátku ruské invaze

Stát přestane od nového roku podporovat uprchlíky ve školách. Obrovská komplikace, reagují

Další články