Příklady aktivnějšího přístupu
Na druhou stranu existují i příklady poslanců, kteří své podvýbory vedou aktivněji. Patrik Nacher z hnutí ANO například pravidelně svolává podvýbor pro ochranu spotřebitele, a to každý měsíc kromě prázdnin. Tento podvýbor přitom vede bez nároku na příplatek, protože již pobírá odměnu za vedení jiného výboru.
Koaliční poslanci a jejich podvýbory
Podobné problémy se však nevyhýbají ani koaličním poslancům. Například Romana Bělohlávková z KDU-ČSL vede podvýbor pro veřejné zdravotnictví, epidemiologii a prevenci, který se sešel pouze čtyřikrát. Michaela Šebelová ze STAN předsedá podvýboru pro specializační a profesní vzdělávání, vědu a výzkum, který se sešel třikrát. Šebelová přiznává, že některé podvýbory mají příliš málo agendy, zatímco jiné by si zasloužily být samostatnými výbory.
Celkově se ukazuje, že činnost mnoha podvýborů je minimální a jejich přínos je sporný. Přesto jejich předsedové pobírají nemalé příplatky. O zřízení či zrušení podvýborů rozhodují poslanci příslušných výborů, avšak změny jsou spíše kosmetické. Někteří poslanci volají po restrukturalizaci systému, aby byl efektivnější a lépe odpovídal skutečným potřebám.