Tento podvýbor se však za celé volební období sešel pouze jednou, konkrétně v březnu 2022. Na této jediné schůzi poslanci projednali čtyři body, mezi nimiž bylo například zvolení místopředsedkyně a plánování akcí v oblasti životního prostředí. Přestože podvýbor prakticky nefunguje, Peštová za svou funkci obdržela již přibližně 700 tisíc korun.
Peštová však tvrdí, že svou práci vykonává i jinak. Podle jejích slov uspořádala pět veřejných seminářů zaměřených na environmentální směrnice, které jsou aktuálně projednávány v Evropském parlamentu. Argumentuje tím, že semináře umožňují oslovit širší publikum, protože podvýbory jsou neveřejné. Podvýbor si však ponechala, aby mohla seminářům poskytovat záštitu a nebyla závislá na rozhodnutí předsedkyně výboru, která je z koalice.
Další příklady nečinnosti
Podobně funguje i další poslanec hnutí ANO, Michal Ratiborský. Ten původně předsedal podvýboru pro rozvojovou spolupráci, který se za celé období sešel pouze čtyřikrát. Později mu bylo svěřeno vedení podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku. Tento podvýbor, který by měl být vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině a revizi českých obranných strategií velmi aktivní, se však za jeho vedení sešel pouze dvakrát. Ratiborský tvrdí, že nízký počet schůzí je způsoben organizačními problémy ve Sněmovně, například kolizí s mimořádnými schůzemi.
Někteří poslanci však přiznávají, že činnost podvýborů je často minimální. Například předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar uvedl, že na jedné ze schůzí podvýboru byl přítomen pouze předseda, protože ostatní členové nepřišli. Metnar zároveň dodal, že strategické dokumenty lze projednat i na úrovni hlavního výboru, čímž naznačil, že některé podvýbory mohou být zbytečné.