Kdo nekrade, okrádá rodinu! Lidé si přivlastňovali majetek socialistických podniků – od masa po cihly

174
Sdílejte

Krádeže v kancelářích a školních jídelnách

Ani kanceláře a školní jídelny nebyly výjimkou. Zaměstnanci si domů odnášeli propisky, papíry nebo dokonce jídlo. „Dělala jsem kuchařku ve školní jídelně a domů jsem nosila několik obědů denně. Doma jsem prakticky nevařila,“ přiznává bývalá kuchařka Božena z Karlových Varů.

Stavební materiál a melouchy

Zedníci si často „vypůjčovali“ cihly, beton nebo písek na stavbu vlastních chat a domů. Dokonce i pracovní technika byla využívána pro soukromé účely. Pokud se na takové jednání přišlo, většinou šlo jen o kádrový přestupek, který se řešil interně. Firmy se totiž obávaly kontrol a raději problémy zametaly pod koberec.

Rozkrádání za minulého režimu bylo téměř všudypřítomné. Lidé si brali, co mohli, a často to omlouvali nesouhlasem s politikou státu. Přestože se jednalo o trestné činy, většina případů zůstala neodhalena a pachatelé nepotrestáni. Tento fenomén tak zůstává jedním z charakteristických rysů socialistické éry.

Kam dál?

Vzpomínáte na socialistické pořady pro děti a mládež? Studio kamarád, Magion či Pionýrská vlaštovka

Silvestrovské oslavy za socialismu : Chlebíčky, ruský sekt a estrády s Bohdalkou a Menšíkem

Sušenky a oplatky, které jsme milovali za socialismu. Připomeňte si, co jste si tehdy dávali k odpolední kávě

Jaroslav Marvan měl nemanželskou dceru, kterou miloval. Z dědictví ale nedostala nic, její matka záhadně zemřela

Zavzpomínejme co jsme museli mít jako děti v devadesátkách. Házely jsme koulemi, česaly koně, lepily plakáty, hltaly Bravíčko

Další články