Balená voda: Je to lepší volba?
Pokud vás výsledky analýz kohoutkové vody vyděsily, možná jste se rozhodli přejít na balenou vodu. Bohužel ani ta není bez problémů. Balená voda často obsahuje mikroplasty a tzv. „věčné chemikálie“, které se v přírodě nerozkládají. Navíc na balenou vodu nejsou kladeny tak přísné požadavky jako na vodu kojeneckou. Dalším problémem je kazivost balené vody – pokud je láhev otevřená delší dobu, mohou se v ní množit bakterie.
Jak vodu čistit?
Pokud chcete mít jistotu, že pijete čistou vodu, můžete využít různé metody filtrace. Mezi oblíbené způsoby patří filtrační láhve s uhlíkovým filtrem, které dokážou odstranit zápach a chuť způsobenou organickými sloučeninami. Nicméně tyto filtry nejsou schopny odstranit těžké kovy, mikroplasty nebo antibiotika.
Další možností je instalace nanofiltru, který se montuje pod dřez nebo umyvadlo. Tento typ filtru slibuje odstranění téměř všech škodlivin z vody. Pokud vás zajímá kvalita vody ve vašem regionu, můžete si nechat udělat rozbor vody, který vám poskytne přesné informace o jejím složení.
Závěr: Kohoutková nebo balená voda?
Na otázku, zda je lepší pít kohoutkovou nebo balenou vodu, neexistuje jednoznačná odpověď. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Kohoutková voda může obsahovat těžké kovy a další škodlivé látky, zatímco balená voda není bez mikroplastů a chemikálií. Pokud chcete minimalizovat rizika, doporučuje se investovat do kvalitních filtračních systémů a pravidelně kontrolovat kvalitu vody, kterou pijete.