Dnes je Blue Monday. Modré pondělí je již přes dvacet let považováno za nejdepresivnější den v roce

182
Sdílejte

Pokud však tyto pocity netrvají dlouhodobě, není třeba se obávat.

Jak vznikl pojem Blue Monday?

Termín Blue Monday poprvé použil v roce 2004 britský psycholog Cliff Arnall. Jednalo se o marketingový tah, jehož cílem bylo podpořit prodej zimních zájezdů jedné cestovní kanceláře. Arnall vytvořil „rovnici“, která měla dokázat, že třetí lednové pondělí je nejdepresivnějším dnem v roce. Do této rovnice zahrnul faktory jako špatné počasí, vyšší nemocnost, finanční problémy po Vánocích a výčitky z nesplněných předsevzetí. Přestože tento koncept získal velkou popularitu, odborníci jej kritizovali a označili za nevědecký.

Zimní deprese a pondělní splín

Zimní měsíce mohou být pro některé lidi psychicky náročné. Existuje dokonce tzv. sezónní afektivní porucha, známá také jako zimní deprese, která se projevuje únavou, smutkem a ztrátou energie. Pondělí je navíc obecně považováno za neoblíbený den týdne, což potvrzují i statistiky – právě v pondělí dochází k největšímu počtu sebevražd. Přesto je myšlenka, že by existoval jeden konkrétní den, který je nejdepresivnější, zavádějící. Je důležité rozlišovat mezi špatnou náladou a skutečnou depresí, která je vážným psychickým onemocněním.

Kam dál?

Vojenská letuška Lenka Růžková prohrála po dvou a půl letech boj s rakovinou kůže. Na léčbu se složila i veřejnost

Matka oběti z fakulty se nedokázala smířit se smrtí dcery ani s výsledky vyšetřování. Na dně Macochy ji našli mrtvou

Milující matka skončila v domově důchodců. Její děti netušily, jak se jim pomstí!

TRAGÉDIE : V Rychnově nad Kněžnou srazil mladý řidič dvouleté dítě. Chlapeček nehodu nepřežil

Evropské destinace zavádějí nové turistické poplatky. Nové platby mají regulovat nadměrný turismus. Jedná se o tyto země…

Další články