Sušenky a oplatky, které jsme milovali za socialismu. Připomeňte si, co jste si tehdy dávali k odpolední kávě

1311
Sdílejte

Fidorky – nesmrtelná klasika

Fidorky jsou jednou z mála sladkostí, které přežily dodnes. Jejich název pochází od Theodora Fiedora, zakladatele opavského rodinného podniku, kde se začaly vyrábět. Fiedorův podnik se v 50. letech stal součástí národního podniku Průmysl trvanlivého pečiva Praha, ale Fidorky si zachovaly svou značku Opavia.

Máslové sušenky Club

„Clubky“ byly další oblíbenou pochoutkou, která se vyrábí dodnes. Dříve byly baleny v průhledném celofánu s červeným nápisem, dnes je najdete ve žlutém obalu s modrým textem. Názory na jejich chuť se různí – někteří tvrdí, že chutnají stejně jako dřív, jiní si myslí, že už to není ono.

Sladkosti, které zmizely

Stejně jako Vlnky a Albertky zmizely z trhu i další sladkosti, například oplatky Svěženky, Sportky, Slavie nebo tyčinka Vanda. Každý má své vzpomínky na oblíbené pochoutky, které už dnes nejsou k dostání.

Výrobci sladkostí za socialismu

Za socialismu existovalo několik klíčových výrobců sušenek a oplatek. Mezi nejznámější patřily pražský Meteor, mariánskolázeňská Kolonáda, královéhradecká Jitřenka, pardubické perníkárny, opavská Opavia, lovosická Deli a olomoucká Zora. Tito výrobci zásobovali trh sladkostmi, které si lidé zamilovali a na které dodnes vzpomínají.

A jaké sušenky a oplatky si pamatujete vy?

Kam dál?

Silvestrovské oslavy za socialismu : Chlebíčky, ruský sekt a estrády s Bohdalkou a Menšíkem

Jaroslav Marvan měl nemanželskou dceru, kterou miloval. Z dědictví ale nedostala nic, její matka záhadně zemřela

Zavzpomínejme co jsme museli mít jako děti v devadesátkách. Házely jsme koulemi, česaly koně, lepily plakáty, hltaly Bravíčko

Pamatujete si ještě, jak se slavily Vánoce za komunismu? Čokoládové figurky od ROH, papírové řetězy, ptáčci na skřipci a svítící hvězda v okně

Zavzpomínejte si s námi na dětství. Jaké byly retro ozdoby našich babiček

Další články