Touha po životě v zahraničí
Například Benjamin, žák sedmé třídy pražské základní školy Brána jazyků, sní o tom, že by se přestěhoval do Anglie a věnoval se tam fotbalu. Podobně i jeho spolužačka Eliška z šesté třídy přemýšlí o životě v zahraničí, konkrétně v USA, kde by chtěla studovat vysokou školu v Bostonu. Spojené státy, Velká Británie a Německo patří mezi nejčastěji zmiňované destinace, kam by mladí Češi rádi zamířili. Zatímco polovina dotázaných dětí plánuje zůstat v Česku, druhá polovina buď váhá, nebo už počítá s tím, že se přestěhuje do zahraničí.
Podle Jany Špolcové z agentury STEM/MARK je odhodlání opustit Česko častější u starších dospívajících, kteří lépe chápou souvislosti a mají jasnější představu o své budoucnosti. Alarmující je, že s věkem klesá počet mladých lidí, kteří chtějí zůstat v Česku. Ve věkové skupině 14 až 17 let plánuje život v tuzemsku jen 51 procent dotázaných. Tento trend je na vzestupu – zatímco v roce 2001 chtělo v Česku zůstat 69 procent dětí, dnes je to výrazně méně.
Skepticismus vůči budoucnosti Česka
Důvěra mladých lidí v lepší budoucnost Česka je nízká. Jen čtvrtina dětí věří, že se situace v zemi zlepší. Naopak 41 procent nevěří, že by se něco změnilo, a 17 procent má obavy ze zhoršení ekonomické situace, rostoucí nezaměstnanosti, kriminality či znečištění. Mnozí také kritizují neschopnost vlády řešit problémy. Podle Petry Mazancové z Učitelské platformy děti přemýšlejí pragmaticky a zvažují, zda budou moci v Česku uplatnit své znalosti a dovednosti.
Na druhou stranu existují i optimističtější názory. Někteří mladí věří, že se zlepší ekonomická situace, životní prostředí nebo vzdělávací systém. Mezi staršími studenty rezonují také globální problémy, jako je změna klimatu, kterou více než polovina dotázaných považuje za faktor, jenž ovlivní jejich budoucnost.