Například metaře s koštětem nahradily čisticí stroje, videopůjčovny jsou minulostí a kdo dnes ví, co byl Tuzex nebo k čemu sloužily korespondenční lístky? Pojďme si některé z těchto zapomenutých fenoménů připomenout.
Mapy a autoatlasy
Vzpomínáte na papírové autoatlasy? V seriálu „Kominského metoda“ Michael Douglas vtipně připomíná, jak se lidé ztráceli v přehybech map. Dnes máme navigaci v autech a telefonech, ale někdy je lákavé vrátit se k papírové mapě nebo si zatočit glóbusem.
Telefonní budky a seznamy
Telefonní budky byly často daleko, obsazené a někdy i poničené. Přesto byly v osmdesátých letech jedinou možností, jak se někomu dovolat. Poslední zmizela v Česku až v roce 2021. Telefonní seznamy byly oblíbenou zábavou školáků, kteří hledali čísla na spolužáky nebo známé. Dnes, pokud někdo není na sociálních sítích, je těžké ho najít.
Walkmany, videa a magnetofony
V době streamovacích služeb se zdá neuvěřitelné, že jsme kdysi poslouchali hudbu na walkmanech. Každý, kdo vyrůstal v 80. a 90. letech, si pamatuje radost z walkmana. Magnetofony a videa jsou minulostí, ale gramofony zažívají renesanci. Kazety jako nosič zvuku představil Philips v roce 1963 a walkman uvedla Sony v roce 1979. První český walkman Tesla KM340 se prodával v roce 1985 za 1 650 Kč, což byla více než polovina tehdejšího průměrného platu.