Dušičky: Známé i skoro zapomenuté tradice. Na hrob nepatří umělé květy, k čemu mrtví potřebují máslo a proč nezametat

3855
Sdílejte

Ačkoli je svátek často spojován s křesťanskou tradicí, jeho kořeny lze nalézt i v keltských zvycích. Katolická církev se v roce 998 rozhodla oficiálně připomínat Památku všech věrných zemřelých právě 2. listopadu, den po slavnosti Všech svatých, která se slaví od roku 835.Mezi tradiční zvyky spojené s Dušičkami patří návštěva hřbitova, která často probíhá již v předvečer svátku. Lidé přicházejí se svíčkami a květinami, aby si připomněli své zesnulé a modlili se za ně. Svíčky symbolizují nejen vzpomínání, ale také očistu duší a jejich smíření s bohem. Zdobení hrobů je další důležitou tradicí, kdy se letní výzdoba mění na zimní. Nejčastější květinou na hrobech je chryzantéma, známá také jako listopadka, která má chránit duše před zlými silami.

Věnce na hrobech představují koloběh života a měly by být vyrobeny z jehličnanů, které pomáhají uchovat vzpomínky. Rodinné návštěvy hřbitovů jsou příležitostí k setkání širší rodiny a společnému vzpomínání na zemřelé, což posiluje rodinné vazby. Méně známým zvykem je postavit do okna hořící svíčku, která má duším zesnulých ukázat cestu. V minulosti se k ní přidávaly osobní předměty zesnulých, ale nesměly tam být nádoby ani ostré předměty, aby duše neuvízly nebo se nezranily.

Kam dál?

Tereza Ramba se potýká s vážnými zdravotními problémy. Její vzkaz fanouškům z nemocničního pokoje nenechal nikoho chladným

Marie Rottrová slaví 83. narozeniny a stále je v jednom kole. Prožívá velmi úspěšný rok

Marta Jandová si nechala odstranit prsní žlázy a vaječníky. Nechci, aby dcera plakala na mém hrobě

Tento narozeninový dort se stal u nás doma absolutním hitem!

Harry a Meghan mají obavy z nuceného vystěhování. V Americe jich už mají plné zuby

Další články