Mezi prvními se objevily mixéry, sifonové lahve, papiňáky nebo remosky. Tyto přístroje se staly symbolem pokroku a modernizace. Pořízení ledničky však bylo snem mnoha rodin, který si mohly splnit až po dlouhém šetření a často i čekání ve frontách. Menší spotřebiče, jako mixéry nebo šlehače, byly o něco dostupnější, ale ani ty nebyly vždy běžně k dostání.
Ledničky: Od miniaturních modelů po slavné Calexky
V 60. letech minulého století se ledničky staly jedním z nejžádanějších spotřebičů. Kvůli omezenému prostoru v kuchyních byly oblíbené především menší modely s objemem kolem 40 litrů. Ledničky vyráběla například společnost Elektrosvit v Nových Zámcích, která nabízela i chladničky na plyn. Největší popularitu si však získaly ledničky značky Calex, vyráběné ve Zlatých Moravcích na Slovensku. Tyto ledničky byly nejen symbolem kvality, ale také exportním artiklem, který se vyvážel do Sovětského svazu, Asie a severní Afriky.
Design ledniček se příliš nelišil od dnešních modelů, avšak jejich mrazáky byly velmi malé a sloužily spíše na uchování drobných potravin. Pro větší potřeby bylo možné zakoupit samostatný mrazák. Pamětnice Květa Jirásková vzpomíná, jak si její rodina pořídila dvoupolicový mrazák, který umístili na ledničku. „Byla to obrovská úleva, mohli jsme uchovávat jahody ze zahrádky, které jsme do té doby jen zavařovali,“ říká.
Sporáky na propan-butan: Praktické, ale závislé na plynových bombách
Dalším nepostradatelným pomocníkem byly sporáky značky Mora, které fungovaly buď na elektřinu, nebo na plyn. Plynové sporáky využívaly propan-butanové lahve, které se umisťovaly poblíž. Tyto sporáky byly oblíbené nejen v domácnostech, ale také na chatách a chalupách. Pamětnice Květa vzpomíná, jak na zahradní chatce vařila na sporáku s plynovou bombou. „Když plyn došel a neměli jsme náhradní bombu, bylo po vaření,“ směje se.
Papiňáky a remosky: Revoluce v kuchyni
V 70. letech se do popředí dostaly tlakové hrnce, známé jako papiňáky. Tyto hrnce umožňovaly rychlé vaření díky vysokému tlaku, který se vytvářel pod speciální poklicí. Podobnou revoluci přinesla remoska, přenosný elektrický pekáč, který byl ideální pro pečení. Remoska zažila svůj největší rozmach právě v socialistickém Československu a dodnes je oblíbená, zejména na chatách a chalupách.
Mlýnky: Nezničitelní pomocníci
Mlýnky na maso, mák nebo strouhanku byly nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Tyto kovové přístroje se připevňovaly ke kuchyňské lince pomocí šroubu a gumové podložky. Mlýnky vyráběla firma Jihokov v Českých Budějovicích a jejich využití bylo velmi široké – od mletí masa přes přípravu strouhanky až po mletí ořechů na vánoční cukroví. I dnes je možné najít tyto mlýnky v mnoha domácnostech, kde stále plní svou funkci.