Pamatujete si na všechny zmrzliny z dob socialismu? Některé se prodávají ještě do dnes

673
Sdílejte

Míša

Zmrzlina Míša pochází z České republiky a na trh ji uvedla mlékárna Laktos v roce 1962. Původně byla zabalena do pergamenového papíru a na obalu byl vyobrazen bílý lední medvěd. Na přelomu 60. a 70. let získal Míša podobu, jakou známe dnes. Dnes se prodává i v ovocných variantách a ročně se prodá více než 25 milionů kusů, což z ní činí jednu z nejoblíbenějších zmrzlin v Česku.

Táboráček

Táboráček je zmrzlina ve formě jahodové dřeně, která byla v minulosti velmi oblíbená. Byla ideální pro ty, kteří neměli rádi smetanové zmrzliny a dávali přednost ovocným chutím. V době socialismu stála 1,60 Kčs, dnes ji lze koupit za 14 Kč, ale její popularita již není taková jako dříve.

Eskymo

Eskymo je zmrzlina, která vznikla v roce 1921 v USA díky dánskému podnikateli Christianu Kentu Nelsonovi. Původně byla patentována pod názvem Eskimo Pie, tedy Eskymácký koláč. V roce 1934 začal Eskymo vyrábět v Československu židovský podnikatel Emil Probst, který s ní dosáhl značného úspěchu. Bohužel, během druhé světové války byl Probst i s rodinou deportován do koncentračního tábora a firma byla po válce zkonfiskována. Eskymo se však udrželo na trhu a získalo kokosovou příchuť, která mu zůstala dodnes.

Kam dál?

Zavzpomínejme na životy v 70. a 80. letech v Československu

Jaké bylo bydlení za starého režimu : Paneláková revoluce. 3+1 v socialistickém Československu stálo 175 Kčs měsíčně

Sněženky a machři: Co se tehdy dělo? Viki Cabadaj se vetřel na konkurz kvůli omluvence, Kopta neuměl lyžovat, film se nesměl promítat

Ničivé deprese zapíjel alkoholem. Opilý i ve filmu. František Husák měl na alkohol tajnou skrýš. Zemřel v 55 letech, dodnes je to záhadou

Zavzpomínejte s námi na věci, které patřily k našemu dětství. Mléčné bary, telefonní budky a cigaretový dým všude

Další články