Mnozí, včetně některých ministrů, si však mylně vyložili, že jde o nové peníze z Bruselu. Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek například na sociální síti X napsal, že EU pošle Česku 50 miliard Kč na pomoc s povodněmi. Po několika dnech se ukázalo, že jde o nedorozumění. Podle mluvčí premiéra Fialy Lucie Ješátkové se od počátku hovořilo o uvolnění peněz, nikoliv o nových prostředcích. Evropská komise umožní využít peníze, které by jinak na povodně nebylo možné použít, a to bez spoluúčasti a předem ve formě záloh.
Česká vláda, podobně jako Polsko či Slovensko, má tyto prostředky využít na opravy infrastruktury, jako jsou cesty, mosty a čistírny odpadních vod, místo méně důležitých projektů. Vláda také plánuje žádat o finance z Fondu solidarity, kde se částky pohybují maximálně ve stovkách milionů korun.
I když premiér Fiala zmínil částku 50 miliard, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová uvedla, že zatím není jasné, kolik peněz z kohezních fondů bude možné skutečně využít. Celková alokace pro období 2021 až 2027 činí 535 miliard Kč, ale žádosti již dosáhly 468,7 miliardy Kč a neustále přibývají.
Dalším problémem je, že mnoho aktivit na obnovu po povodních není způsobilých k úhradě z kohezních fondů a využití zbývající alokace podléhá limitům stanoveným EU. Přesnější údaje o dostupné pomoci budou k dispozici až po vyčíslení škod ministerstvem financí.