Profesor Radek Ptáček, uznávaný expert na dětskou psychologii, tvrdí, že globálně existují tisíce studií, které dokládají škodlivé dopady fyzických trestů na děti. Mezi nejčastější důsledky patří deprese, úzkosti, snížené sebevědomí a další psychické problémy.
Prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D.
Prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D. je renomovaným klinickým psychologem, psychoterapeutem a soudním znalcem. Jako profesor lékařské psychologie se specializuje mimo jiné na psychologii dítěte a forenzní psychologii. Své odborné zkušenosti získal na mnoha zahraničních stážích a kurzech nejen v Evropě, ale také v Asii a USA. Je autorem řady vzdělávacích a vědeckých projektů.
„Rodiče by měli být těmi, kdo poskytují dětem největší pocit bezpečí. Když však rodič dítě fyzicky trestá, narušuje tím základní pocit bezpečí. Dítě se ocitá v situaci, kdy za něco, co nemusí chápat, je vystaveno fyzické bolesti od osoby, před kterou nemůže utéct. To vede k tomu, že dítě musí potlačit své emoce a obavy z dalšího fyzického trestu,“ uvádí Radek Ptáček.
Emoční trénink rodičů
Podle psychologa často dochází k fyzickým trestům v důsledku vypjatých situací, kdy rodič ztrácí nervy. Například když dítě při dlouhém čekání začne zlobit. Přesto i v takových chvílích je podle odborníka možné reagovat bez použití násilí.
„Dobrý rodič by měl vědět, jak dítě od nežádoucí aktivity odvrátit. Může zvýšit hlas, vzít dítě ven nebo použít jinou nenásilnou metodu. Pokud dítě trpí ADHD nebo je špatně vychované, fyzický trest stejně nepomůže,“ je přesvědčen Ptáček.
Rodičovství je především o emočním tréninku sebe sama. Rodiče by měli umět regulovat své emoce, což následně vede k tomu, že i jejich děti se budou lépe ovládat. „Pomáhá zklidnit dech, což je základní technika pro zvládání emocí. Rodič musí na sobě pracovat dlouhodobě, aby i v běžných situacích jednal rozumně. Emoční nekultivace vede k tomu, že rodič často křičí, protože je to pro něj jednodušší,“ vysvětluje psycholog.
Násilí nepatří do rodinných vztahů
V České republice se znovu diskutuje o možnosti zakázat tělesné trestání dětí, i když bez sankcí. Podobné zákony existují v mnoha zemích po celém světě. Podle Radka Ptáčka by takový krok byl správným směrem. „Fyzické násilí nepatří do mezilidských vztahů. Pokud někdo říká, že rodiče mají právo děti fyzicky trestat, je to jako tvrdit, že manžel má právo občas uhodit svou ženu,“ dodává psycholog.
Tento článek rozšiřuje a zdůrazňuje důležitost tématu fyzických trestů ve výchově a jejich vliv na psychické zdraví dětí, a připomíná, že nenásilné metody výchovy jsou nejen možné, ale také nutné pro zdravý vývoj dětí.