Přestože je možné se sprchovat kdykoliv během dne, výzkumy ukazují, že lidé většinou volí buď ranní, nebo večerní čas. Každá z těchto možností má své výhody. Ranní sprcha může člověka probudit a nastartovat jeho den. Rovněž pomáhá smýt noční pot a odumřelé kožní buňky. Večerní sprcha zase připraví tělo na spánek a je vhodnější pro lidi s kožními problémy či alergiemi. Ale je možné s jistotou říci, která z těchto praxí je pro zdraví lepší?
Výzkumy a individuální preference
Diskuze ohledně správného času pro sprchu probíhají už léta. Není tedy překvapivé, že několik odborných studií se zaměřilo na „sprchovací preference“ lidí. Dermatolog Alok Vij ve své studii dospěl k závěru, že neexistuje univerzální odpověď na otázku, kdy je sprchování nejvhodnější. Ideální čas záleží na potřebách každého jednotlivce. „Pro globální populaci neexistuje žádná definitivní odpověď na to, zda se sprchovat večer nebo ráno – ale pro každého člověka nějaká ideální doba existuje,“ vysvětlil.
Ranní vs. večerní sprcha: Záleží i na teplotě vody
Mezi hlavní přínosy ranní sprchy patří osvěžující probuzení. Podle lékařky Loretty Ciraldo by se měli ráno sprchovat zejména ti, kteří mají potíže se vstáváním a cítí se po probuzení unavení. Důležitá je také teplota vody. Aby sprcha skutečně probrala, měla by být studená. I když to může být nepříjemné, výzkumy ukazují, že studená ranní sprcha zvyšuje produktivitu. Neurolog a odborník na spánek Christopher Winter dodává, že pravidelná ranní sprcha může sloužit jako signál pro tělo, aby se probudilo.
Naopak večerní sprcha by měla být teplá a příjemná. Jejím účelem je tělo uklidnit a připravit na spánek. Výzkumy potvrzují, že teplá sprcha nebo koupel hodinu před spaním snižuje tělesnou teplotu a podporuje kvalitní spánek. Společnost dětské dermatologie doporučuje rodičům koupat děti večer, aby jim pomohla vytvořit správný spánkový režim.