Podnikové dovolené a pionýrské tábory
Za socialismu bylo obvyklé trávit dovolenou v rámci Československa, pokud jste měli povolenou dovolenou od ROH (Revoluční odborové hnutí). V 70. letech cestovalo s odbory až 2,5 milionů lidí a půl milionu dětí bylo v péči odborů na táborech.
Lidé mohli rovněž vyrazit na výběrové dovolené, pokud byli oceněni za svou pracovní výkonnost nebo těžkou fyzickou práci. Tyto cesty byly často do spřátelených zemí, například do Jugoslávie.
Cestování s Čedokem a Jugoslávie
Individuální cestování za socialismu bylo téměř nemožné. Výjezdy k moři často vyžadovaly výjezdní doložku a doporučení zaměstnavatele nebo národního výboru. Populárními destinacemi byly Bulharsko a Rumunsko, kde se čeští turisté často stravovali v českých restauracích a obsluhoval je český personál.
Nicméně, cesta do Jugoslávie byla značně omezena kvůli politickým vztahům mezi Stalinem a Titem. I když od 60. let bylo možné tam cestovat, bylo nutné získat devizový příslib a omezit směnu peněz. V polovině 70. let bylo povoleno vyměnit si pouze 3000 korun na celý pobyt, což často nestačilo.
Závěrem lze říci, že svoboda cestování byla jednou z věcí, která za socialismu Češanům nejvíce chyběla. Dnes si tuto svobodu užíváme plnými doušky a dovolená u moře již není nedosažitelným snem, ale běžnou součástí života mnoha rodin. Je tak těžké uvěřit, že by někdo mohl nostalgicky vzpomínat na doby omezeného pohybu a složitých výjezdních doložek.