Dovolená za socialismu: Největší cestovní kanceláří bylo ROH

3588
Sdílejte

Doba, kdy Češi jezdili s „paštikami“, je tak zřejmě za námi. Dnes preferujeme dovolené s all inclusive službami, a dokonce i ultra all inclusive, které zahrnují i alkohol a nonstop možnost jídla a pití dle libosti.To, že Češi milují dovolené, není žádné tajemství. Jedna dovolená ročně je často málo, a tak si mnozí dopřejí ještě další v zimních měsících. Obzvláště oblíbenými destinacemi mimo hlavní sezónu jsou Egypt, Kapverdy, Spojené Arabské Emiráty a Omán, kde je příjemné koupací počasí i během evropské zimy.

Dovolená za socialismu: Výsada jen pro některé

Pokud si myslíte, že dnešní cestovní standardy si užívá jen malá část populace, máte špatné informace. Minulý rok odjelo na nejméně pětidenní dovolenou 5,7 milionu Čechů. Letní dovolená u moře je tedy dnes standardem a luxusem ji rozhodně nevnímáme.

Naopak, za socialismu byla situace úplně jiná. V roce 1989 bylo autorce článku patnáct let a u moře nikdy předtím nebyla. První dovolenou u moře si užila až pět let po sametové revoluci, a to v Řecku. Cena zájezdu bez stravy s autobusovou dopravou se pohybovala kolem 6700 korun, což bylo víc, než tehdy autorka i její kamarádka vydělávaly za měsíc. Aby si dovolenou mohly dovolit, pracovala autorka ještě navíc v hostelu jako recepční. V Řecku byly pak jejich stravou především vařené špagety s kečupem a exotické ovoce, které v Česku tehdy nebylo běžné.

Kam dál?

Jaké byly brigády za dob socialismu : Kdo to nezažil, ten nepochopí. Vzpomínáte, jak to tehdy fungovalo?

Pamatujete na školní aktovky, které nosily Husákovy děti ? Červené s kapsami a nebo hnědé s přezkami

Některé časopisy pro děti, co jsme četli za socíku, přežily dodnes. Pojďme zavzpomínat na Čtyřlístek, Mateřídoušku, Ábíčko

Recept od babičky na MAKOVÉ, TVAROHOVÉ a OŘECHOVÉ koláčky z kynutého těsta! Malá sytá pochoutka…

Pamatujete jaké byly školní pomůcky za minulého režimu ? Číňan, piják nebo verzatilka zvaná flusačka

Další články