Také pracujete zadarmo? Studie ukazují, že na ženách zůstává až 75 % veškeré neplacené práce, které zahrnují péči o domácnost, děti a starší členy rodiny

607
Sdílejte

Tyto stereotypy jsou zakořeněny ve společnosti už od útlého věku a jsou posilovány výchovou, médii a dokonce i vzdělávacím systémem. Podle zprávy UNICEF, socializační procesy, které formují očekávání od mužů a žen, začínají již v raném dětství a mají trvalý dopad na rozdělení práce ve dospělosti.

Důsledky pro ženy

Toto nerovné rozdělení práce má pro ženy vážné důsledky. Nejenže se musejí vyrovnávat s větším objemem práce, ale často to omezuje jejich možnosti vzdělávání, kariéry a osobního rozvoje. Tím dochází ke ztrátě potenciálu a ekonomické nezávislosti žen. Podle zprávy organizace UN Women, ženy tráví průměrně o 3x více času péčí o domácnost a rodinu než muži, což má přímý vliv na jejich možnosti účastnit se placené pracovní síly.V Čechách třeba jde v průměru o šest hodin ženské neplacené práce denně. To už jsou stovky hodin ročně, které by se daly věnovat rozvoji, studiu nebo relaxaci. „Péče a domácí práce totiž nezahrnují jen úklid, nákupy nebo vaření, ale jde hlavně o mentální zátěž. Člověk musí nést v hlavě všechny narozeniny, doktory. Zkrátka projektový management celé domácnosti,“

Možná řešení

Pro zlepšení situace je nezbytné, aby společnost jako celek přehodnotila a změnila tradiční vnímání genderových rolí. Zavádění politik, které podporují rovnější rozdělení neplacené práce, jako jsou rodičovské dovolené pro oba rodiče, flexibilní pracovní doby a větší podpora státem v oblasti péče o děti, by mohlo vést k významným změnám. Vzdělávací programy zaměřené na prolomení genderových stereotypů od raného věku mohou rovněž přispět k dlouhodobé změně v percepci rolí mužů a žen v domácnosti.

Nerovnost v rozdělení neplacené práce je komplexním problémem, který vyžaduje koordinované úsilí na mnoha úrovních společnosti. Změna začíná uznáním problému a pokračuje zaváděním konkrétních opatření, která povedou ke změně. Pouze tak můžeme doufat, že dosáhneme skutečné rovnosti mezi muži a ženami v každé oblasti života.

Kam dál?

Jak často byste měli mít pohlavní styk v manželství? Pokud je to méně než TOTO ČÍSLO, hrozí riziko rozvodu!

NASA zveřejnila pochmurnou prognózu o konci života na Zemi

Na jihu Moravy mají lidé kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty

Tohle vám může zničit vztah! 6 věcí, které muži na ženách nemají rádi

Armáda chce nové polní kuchyně. Ministerstvo obrany proto rozjelo ve velkém nákupy nových kuchyní za více než čtyři miliardy korun

Další články