Také pracujete zadarmo? Studie ukazují, že na ženách zůstává až 75 % veškeré neplacené práce, které zahrnují péči o domácnost, děti a starší členy rodiny

429
Sdílejte

Tyto stereotypy jsou zakořeněny ve společnosti už od útlého věku a jsou posilovány výchovou, médii a dokonce i vzdělávacím systémem. Podle zprávy UNICEF, socializační procesy, které formují očekávání od mužů a žen, začínají již v raném dětství a mají trvalý dopad na rozdělení práce ve dospělosti.

Důsledky pro ženy

Toto nerovné rozdělení práce má pro ženy vážné důsledky. Nejenže se musejí vyrovnávat s větším objemem práce, ale často to omezuje jejich možnosti vzdělávání, kariéry a osobního rozvoje. Tím dochází ke ztrátě potenciálu a ekonomické nezávislosti žen. Podle zprávy organizace UN Women, ženy tráví průměrně o 3x více času péčí o domácnost a rodinu než muži, což má přímý vliv na jejich možnosti účastnit se placené pracovní síly.V Čechách třeba jde v průměru o šest hodin ženské neplacené práce denně. To už jsou stovky hodin ročně, které by se daly věnovat rozvoji, studiu nebo relaxaci. „Péče a domácí práce totiž nezahrnují jen úklid, nákupy nebo vaření, ale jde hlavně o mentální zátěž. Člověk musí nést v hlavě všechny narozeniny, doktory. Zkrátka projektový management celé domácnosti,“

Možná řešení

Pro zlepšení situace je nezbytné, aby společnost jako celek přehodnotila a změnila tradiční vnímání genderových rolí. Zavádění politik, které podporují rovnější rozdělení neplacené práce, jako jsou rodičovské dovolené pro oba rodiče, flexibilní pracovní doby a větší podpora státem v oblasti péče o děti, by mohlo vést k významným změnám. Vzdělávací programy zaměřené na prolomení genderových stereotypů od raného věku mohou rovněž přispět k dlouhodobé změně v percepci rolí mužů a žen v domácnosti.

Nerovnost v rozdělení neplacené práce je komplexním problémem, který vyžaduje koordinované úsilí na mnoha úrovních společnosti. Změna začíná uznáním problému a pokračuje zaváděním konkrétních opatření, která povedou ke změně. Pouze tak můžeme doufat, že dosáhneme skutečné rovnosti mezi muži a ženami v každé oblasti života.

Kam dál?

Tisíce dětí z Ukrajiny se nevešly do škol. Praha apeluje na nově příchozí uprchlíky, aby si vybrali jiné město

Šéfkuchaře Radka Kašpárka spláchla vlna kritiky za to, že se nacpal do Ulice. Tenhle kašpar tam scházel, brblají mnozí

Babičky jsou pro nás a naše dětičky doslova jako skutečný balzám na srdce: Chvíle, které s nimi strávíme jsou ničím nenahraditelné!

Mareček (†9 měsíců) zemřel na zástavu dechu. Svrab, modřiny, podezřelé úrazy, život v jednopokojovém plesnivém bytě. Kojence doma hlídali předškoláci

Konec v Ulici?!Posteskla si Jaroslava Obermaierová (78), protože už dva měsíce netočí! Má strach, co s její postavou Vilmy Nyklové bude

Další články