Retro bonbóny Besipky: Sladké kroužky, které kdysi stály jen 70 haléřů

3813
Sdílejte

Hlavním cílem bylo ovlivnit bezpečnost silničního provozu tím, že bonbóny poskytnou osvěžení a energii řidičům, kteří by mohli začít usínat za volantem. Besipky obsahovaly vitamin C a hroznový cukr pro rychlé dodání energie. Praktické bylo také balení do ruličky. I když byly původně určené pro řidiče, staly se oblíbenými bonbóny na cesty bez ohledu na dopravní prostředek.

Lipo ve tvaru kroužků

I přes jiný tvar šlo vlastně o stejný typ bonbónů jako oblíbené lipo, tedy ovocný komprimát. Besipky měly oranžovou a žlutou barvu a vyráběly se lisním cukru nebo hroznového cukru pod tlakem do tvaru kroužků.

Děti je zbožňovaly a našly si různé způsoby, jak si s nimi hrát – navlékaly je na prsty jako prstýnky, prostrkávaly jimi jazyk nebo si z nich dělaly náhrdelníky.

Historie výroby

Besipky se vyráběly v závodě Lipo v Liberci, jehož historie sahá až do roku 1902. Po znárodnění v roce 1948 se k firmě připojily další závody a vznikl národní podnik Poživatina. Název Lipo vznikl v 60. letech z prvních dvou písmen LIberecké POživatiny.

Po revoluci sice podnik přešel pod Nestlé, ale samotnou libereckou továrnu později převzala společnost Mocca, která tu vyrábí komprimáty dodnes.

Současnost

I když se už bonbóny nejmenují Besip, jejich „následovníci“ v podobě kulatých bonbónů v roličkách se stále vyrábí. Dalo by se říct, že dalším pokračovatelem je i hroznový cukr v roličkách, který se prodává v lékárnách a některých obchodech.

Besipky jsou skvělým příkladem retro sladkosti, která má zajímavou historii a i dnes v nás vyvolává nostalgické vzpomínky na dětství. I když se časy mění, vzpomínky na tyto legendární bonbóny zůstávají.

Kam dál?

Jeden z největších českých komiků Vlasta Burian byl drahou polovičkou přísně hlídán i v kuchyni : Oblíbený pokrm měl ženou zakázaný

Hospody a restaurace za socíku: Nahrazovaly komunitní i společenský život nebo třeba inzertní rubriku: často jste tu sehnali vše – od instalatéra po jakékoli nedostatkového zboží

Zavzpomínejte, co všechno jste měli v minulosti v peněžence

V 50. a 60. letech bylo běžné, že lidé v Československu chodili do práce i v sobotu. Po jejich pádu začal chalupářský boom

Džíny versus tesilky: Za socialismu kdo měl rifle, byl in! Tesilky představovaly symbol ponížení

Další články