Smutná zpráva zasáhla český kulturní svět. Zemřel Ladislav Županič

49062
Sdílejte

Smutná zpráva zasáhla český kulturní svět. Ve věku osmdesáti let opustil významný český herec a dabér Ladislav Županič.

O jeho úmrtí informovala média s odvoláním na dirigenta Dalibora Kaprase, který s ním udržoval blízký kontakt až do posledních chvil jeho života. Ladislav Županič byl nejen výraznou tváří českého divadla, ale také jednou z nejvýraznějších osobností v oblasti dabingu. Jeho hlas byl pro mnohé nerozlučně spojen s Clintem Eastwoodem, kterého daboval v řadě filmů. Županič však byl především legendou operety a v době svého působení v Hudebním divadle v Karlíně dovedl soubor k mnoha úspěchům, včetně osmi Cen Thálie. Jeho kolegyně z divadelních prken, herečka Kateřina Brožová, vyjádřila svůj šok a smutek nad jeho odchodem. „Ladislava jsem znala jako ředitele Karlínského divadla a hráli jsme spolu v mnoha představeních.

Byl to právě on, kdo mi otevřel dveře k mnoha příležitostem. Vždy si na něj budu vzpomínat jako na výjimečného člověka, který měl k lidem velké srdce,“ uvedla Brožová pro Blesk.cz. I přes své zdravotní problémy zůstal Županič aktivní až do posledních měsíců svého života. Před třemi lety bojoval s rakovinou prostaty, ale i přesto se v létě 2023 objevil v projektu s orchestrem. Jeho úmrtí přišlo po krátké hospitalizaci v pražské Vinohradské nemocnici. Ladislav Županič byl bezesporu umělcem, který zanechal v české kultuře nezaměnitelnou stopu. Jeho odchod je velkou ztrátou nejen pro jeho blízké, ale i pro veřejnost, která měla možnost se s jeho talentem setkat na divadelních scénách, v televizi nebo ve filmu. Vzpomínku na Ladislava Županiče bude možné uctít na smutečním obřadu, jehož datum a místo bude oznámeno rodinou a blízkými spolupracovníky. Jeho umělecké dílo a přínos pro českou kulturu zůstanou v našich srdcích a paměti. Ladislav Županič odchází, ale jeho dílo a vliv zůstávají s námi.

Kam dál?

Nová zjištění o tragédii české horolezkyně. Klára se před pádem sama rozhodla pro návrat. Měla zdravotní problémy

 Felixe Slováčka (82) evidentně nic nezastaví. Den po pobytu v nemocnici už v Praze vyrazil na party

Tragicky zahynula Česká horolezkyně Klára Kolouchová, která se proslavila jako první Češka na vrcholech Mount Everestu a K2. Po těle pátrají dva vrtulníky

Princezna Kate promluvila o rakovině: Po dokončení léčby její život rozhodně není procházka růžovou zahradou

Pavel Novotný nastoupil do pankrácké věznice, kde si odpyká tříměsíční trest za výtržnictví a další delikty

Další články