Senioři už nesednou za volant? EU připravuje velké změny v řidičských průkazech!

784
Sdílejte

Předpisy o jízdě se mohou v Evropské unii zpřísnit. Senioři nad 70 let budou muset podle plánů Bruselu pravidelně prokazovat schopnost řídit. 

Reforma řidičského průkazu má přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu a dosažení cíle snížit do roku 2030 počet dopravních nehod na polovinu a do roku 2050 je zcela odstranit.

EU chystá velké změny ve řidičských průkazech pro seniory

V rámci reformy budou muset  řidiči nad 70 let  absolvovat každých pět let prověrku , aby prokázali svou schopnost řídit. V současnosti tyto dovednosti pravidelně nekontrolují a ti, kteří absolvují řidičské zkoušky, je dostávají doživotně. Úřady však mohou rozhodnout o odebrání vašeho řidičského průkazu, pokud se domnívají, že už nejste způsobilý řídit.

Senioři budou mít i možnost dobrovolně se vzdát řidičského průkazu, ale pro mnohé z nich to bude dost těžké rozhodnutí, protože jízda autem dává nezávislost a svobodu pohybu.

Reformou se podle návrhu zákona Evropské komise změní i  platnost řidičských průkazů, které budou platit 15 let v celé EU . Řidičské průkazy se také mají stát digitálními, aby se daly obnovit online. Ti nad 70 let však dostanou řidičské průkazy s platností pouhých pět let.

O tom, jak často je třeba seniory testovat, rozhodnou členské státy. V případě, že žadatel již nesplňuje zdravotní standardy, může být nařízeno lékařské vyšetření. Reforma řidičského průkazu má přispět k vyšší bezpečnosti silničního provozu a dosažení cílů EU v oblasti snižování počtu dopravních nehod.

Co si o tom myslíte? Sdílejte tyto informace is přáteli!

Kam dál?

Útok psa : Holčička křičela o POMOC, všichni ji ignorovali!

Pes se každý den dívá do kanálu, dokud si kolemjdoucí nevšimli, na co se ve skutečnosti dívá!

Na fotce se dvojnásobná maminka spokojeně usmívá. Ale pod stolem jsou vidět stopy tragédie…

Otec hledal chůvu pro svou dceru: Z toho, co se žen ptal na pohovoru, vám bude špatně

Každý, kdo se narodil před rokem 1990, si toto musí přečíst – je to VELKÁ PRAVDA!

Další články