10 dívčích jmen, kterým je souzeno v tomto roce štěstí! Podívejte se slečny a dámy zda to nejste právě vy!

3305
Sdílejte

Rok 2023 je tu a s ním i naděje za lepšími zítřky a štěstím v životě.

Obzvláště velkou šanci na štěstí v roce 2019 máte, pokud jste majitelkou jednoho z následujících 10 jmen:

1. Erika

Charakteristika

Erika je tvrdým severským jménem, které však může nosit i křehká žena. O to víc vynikne její křehkost. Dle významu svého jména je však žena jménem Erika především rozenou vůdkyní.

Odvozeniny a varianty

Erika je ženským křestním jménem s mužskou variantou v podobě jmen Erik či Erich. Domáckými podobami jména jsou Era, Erka, Erča, Erina, Erička, Erčinka apod. Jméno Erika se užívá i ve slovenštině, němčině, maďarštině nebo srbochorvatštině. Anglickou verzí jména je Erica, polskou Eryka, španělskou Érica.

Významné nositelky

Jméno Erika nosí například česká atletka Erika Suchovská nebo dokumentaristka Erika Hníková. Mezi nositelky jména patří i slovenská moderátorka Erika Judínyová. Nositelky jména jsou i americké herečky Erika Eleniak nebo Erika Slezak. Erika je také lidovým označením pro vřes. Erica (čteno Erika) se užívá i jako název pro druh skákajících pavouků.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Erika i jeho mužský protějšek Erik má původ ve Skandinávii. Často ho nosili vikingští náčelníci. Jméno vzniklo ze skandinávského jména Eirík(u)r, v překladu „čestný vládce“. Vyvinulo se zřejmě ze starogermánských slov „ehre“ („čest“) a „ríhhi“ („vládce“).

2. Veronika

Charakteristika

S ženským jménem Veronika se u nás setkáváme relativně často. To však nic nemění na tom, že jméno dýchá zvláštním kouzlem a své nositelce přináší vůni vítězství. Žena jménem Veronika má dle významu svého jména předpoklady k tomu, aby byla úspěšná ve všech svých aktivitách.

Odvozeniny a varianty

Jméno Veronika nemá mužský protějšek. Významově je příbuzné i s dalšími ženskými jmény − Berenika, Viktorie nebo Hedvika. Domácky se jméno užívá jako Verunka, Veruna, Veru, Vera, Verča, Veronička, Veruš, Verka, Verona, také Nika, Rona, Ronka aj. Jméno Veronika se vyskytuje i v dalších jazycích, vedle češtiny ho s oblibou užívá i slovenština, také němčina, ruština nebo maďarština. Anglickou verzí jména je Veronica, stejnou podobu nabývá jméno také v italštině. Francouzskou mutací jména je Véronique, španělskou Verónica, polskou Weronika.

Významné nositelky

Jméno Veronika náleží k českým herečkám − jde o Veroniku Freimanovou, Veroniku Gajerovou, Veroniku Jeníkovou, Veroniku Kubařovou nebo Veroniku Žilkovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Veronika pochází z řeckého jména Bereniké (Phereniké). První část jména tvoří slovo „fere”, resp. sloveso „ferein” s významem „nést”, druhá část jména „niké” se z řečtiny překládá jako „vítězství”. Jméno Veronika tak znamená „ta, která přináší vítězství”, „nositelka vítězství”, „vítězka”. Existuje i další, méně pravděpodobný výklad jména. Ten jméno spojuje s latinsko-řeckým výrazem „vere iconica” − „pravý obraz” („verus” v latině znamená „pravý”, „eikón” se překládá z řečtiny jako „obraz”).

3. Pavla

Charakteristika

Pavla je příjemným českým jménem, hodí se pro jemnou ženu. Nositelka jména Pavla může být drobná, přesto má mnoho prostoru i pro velké činy.

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem jména Pavla je jméno Pavel nebo archaické Pavlín. Variantou jména Pavla je i Pavlína, příp. Paulína. Domácky se jméno užívá jako Pája, Pájka, Pavka, Pavča, Pavlínka, Pavluška, Pavluše, Pavluna, Pavlunka, Pavlička, také Pavlína, Paulína nebo Paula. Jméno se jako Paula nebo Paulína vyskytuje i ve slovenštině. Paula je spolu s verzí Paulina také anglickou podobou jména, stejně tak i španělskou, polskou maďarskou, holandskou nebo švédskou. Němčina jméno užívá jako Paula, Pauline a Paulina. Francouzština jméno zná jako Paule či Pauline, italština jako Paola či Paolina. Ruská verze jména je Pavla a Pavlina.

Významné nositelky

Nositelkami jména jsou mj. oblíbené české herečky Pavla Vitázková, Pavla Beretová nebo Pavla Tomicová. Jméno nosí také zpěvačka Pavla Kapitánová nebo moderátorka a herečka Pavla Charvátová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Pavla pochází z latiny, stejně tak i jeho varianta Pavlína (Paulína) nebo mužská verze Pavel. Jméno vzniklo z latinského slova „paulus” s významem „malý”, resp. „malá”, „drobná”, „nepatrná” nebo „skromná”.

4. Magdaléna

Charakteristika

Magdala byla městem – věží na břehu jezera, Magdaléna je ženou – strážnou věží pro své blízké.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Magdaléna se vyskytuje i ve zkrácené podobě Magdalena. Variacemi jména jsou také Magda, Majdalena nebo Madlenka. Jméno nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Magdalenka, Magdička, Magdinka, také Majda, Majdalena, Majdalenka, Madla, Madlenka, Majolena, Majolenka, Manka aj. Jméno Magdaléna se užívá i ve slovenštině. Anglické verze jména jsou Magdalene, Madeline a Madeleine, německé Magdalena a Magdalene. Jméno Magdalena je známé i ve španělštině, také švédštině, holandštině nebo polštině. Italská verze je Maddalena, francouzská Madeleine, portugalská Magdalena a Madalena. Maďaři jméno používají jako Magdaléna a Magdolna, Rusové jako Magdalina.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla i slavná filmová hvězda Marlene Dietrichová, vlastním jménem Maria Magdalene Dietrich. Jméno nosila i česká spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová. V současnosti jméno nosí česká operní pěvkyně Magdalena Kožená, také slovenská herečka oblíbená i u nás Magda Vašáryová, zpěvačka Magda Malá nebo herečka a moderátorka Magda Reifová, známá dětská hvězda. Mezi nositelkami jména najdeme i novinářku Magdalenu Dietlovou. Jméno nosí i manželka herce a moderátora Vlasty Korce nebo dcera herečky Míši Mauerové. Významnou nositelkou jména je i ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albright, která je původem z Čech.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Magdaléna pochází z hebrejštiny. Překládá se jako „žena z Magdaly“ nebo „magdalská“. Magdala bylo starověkým městem v Izraeli, nyní se nazývá Migdal. Město leží na břehu Genezeratského jezera. Původním významem aramejského slova „magdala“ je přitom „věž“.

5. Leona

Charakteristika

Atraktivní jméno Leona je jménem pro lvici – ženu, která má odvahu a sílu pro uskutečnění svých snů. Žena jménem Leona může být materiálně založená, přesto dokáže ocenit i vnitřní krásu a bohatství člověka.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Leona se vyskytuje také v podobě Leonie. Mužským protějškem jména je Leon, případně Leoš. Domácky se jméno užívá jako Lea, Leonka, Leuška, Leuš nebo Lenka. Slovenština a španělština jméno zná jako Leóna. Anglická verze je stejná jako česká. Němčina jméno užívá jako Leonie. Francouzská mutace jména je Leóne, italská Leonia, stejně tak i polská. Ruská verze jména je Leonija.

Významné nositelky

Mezi nositelkami jména najdeme slavnou českou zpěvačku Leonu Machálkovou nebo její kolegyni Leonu Šenkovou. Jméno nosí i americká zpěvačka Leona Lewis.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Leona má stejně jako jeho mužský protějšek Leon řecký původ. Překládá se z řeckého slova „león“ či latinského „leo“ jako „lev“ nebo „lvice“.

6. Kristýna

Charakteristika

Kristýna je krásným jménem s křesťanským původem. Jeho nositelka je krásná zvenčí i zevnitř.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Kristýna má mnoho variant, mj. Kristina, Kristína, také Kristyna, Kristiana, Kristen, Christen aj. Mužským protějškem jména je Kristián. Domáckými podobami jména jsou Krista, Kristy, Kiki, Kikina, Kikuš, také Tina, Týnka, zdrobněle pak Kristýnka, Kikuška aj. Jméno se vyskytuje také ve slovenštině, především jako Kristína. V angličtině ho pak najdeme jako Christina, Christiana nebo Chris, v němčině jako Christen, ve francouzštině jako Christine nebo Chrétienne. Italská a španělská podoba jména je Cristina, portugalská Cristina nebo Cristinha. Polština jméno zná jako Krystyna, ruština jako Christina nebo Christiana, maďarština pak jako Krisztina.

Významné nositelky

Jméno nosila například švédská královna Kristýna I. Švédská. Dnes je jeho nositelkou populární americká zpěvačka Christina Aquilera, herečky Kirsten Dunst, Christine Lakin nebo Kristen Bell. Především díky upírské sáze Twilling se proslavila také americká herečka Kristen Stewart. Jméno však nosí i české herečky, například Kristýna Hlaváčková, Kristýna Kociánová nebo Kristýna Leichtová. Jméno patří i k modelce Kristýně Lebedové nebo tanečnici Kristýně Kloubkové. Také slovenská zpěvačka Kristína Peláková si umělecky nechá říkat jménem Kristina. Nositelkou jména je také česká beach volejbalistka Kristýna Kolocová, která tvoří dvojici s Markétou Slukovou. Od olympiády v Londýně jsou známé jako Kiki a Maki.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Kristýna je původem z řečtiny, stejně tak i další varianty jména jako Kristina, Kristína apod. Jméno se překládá z řeckého slova „christianos“ jako „křesťan“, resp. „křesťanka“.

7. Jiřina

Charakteristika

Jméno Jiřina dnes může znít mírně zastarale. Je jménem pro ženu, která má vztah ke všemu živému i zemi jako zdroji naší obživy. Dle významu svého jména je Jiřina také hbitou a obratnou ženou. Nesmíme opomenout ani to, že jméno je též jménem květiny. Jakkoli jméno Jiřina může znít obyčejně, dělá z jeho nositelky i vzácnou květinu.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Jiřina má i mužskou přechýleninu ve jménu Jiří. Významově příbuzné je také se jmény Georgina nebo Jorga. Domácky se jméno užívá jako Jiřinka, také Jiřka, Jířa, Jirča, Jiruška, Jirka aj. Jméno má i zajímavé cizojazyčné mutace, ve slovenštině se například užívá jako Jurajka, Jurina nebo Georgína. Anglickou verzí jména je Georgia nebo Georgina, německou Georgia nebo Georgine. Italská podoba jména je Georgia, španělská Georgia, také Goergina, Jorga nebo Jorgina. Ruština, polština a maďarština jméno užívají jako Georgina.

Významné nositelky

Mezi populární nositelky jména patří herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, Jiřina Švorcová, Jiřina Štěpničková, Jiřina Stránská, Jiřina Froňková nebo Jorga Kotrbová. Jméno nosí i česká grafička a ilustrátorka Jiřina Adamcová, výtvarnice Jiřina Lockerová, loutkářka Jiřina Skupová, operní pěvkyně Jiřina Marková nebo Jiřina Steimarová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jiřina je ekvivalentem mužského jména Jiří. Obě jména mají několik teorií výkladu a je pravděpodobné, že se vzájemně prolínají. Nejčastěji je jménu Jiřina přisuzován řecký původ. Jméno by pak pocházelo z řeckého „géorgos“ s významem „zemědělec“ či „rolník“. Další výklad spojuje jméno s ruským slovem „jurkij“ s významem „mrštný“, resp. „mrštná“ či „hbitá“. Jméno by tak mělo staroslovanský původ.

8. Radka

Charakteristika

Jméno Radka je žensky jemné, současně však v sobě nese prvky tvrdosti. Jméno v sobě skrývá jednoduchou krásu, přirozenou radost ze života a schopnost radovat se z maličkostí.

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem jména Radka je Radek. Významově příbuznými jmény jsou také Radmila, Radoslava, Radomíra, Radimíra aj. Latinskou podobou jména je Hilaria nebo Gaudencia. Domáckými variacemi jména jsou Ráďa, Rady, Raduš, Raduška, Raduna, Radunka, Raděnka, Radečka apod. Jméno Radka se užívá i ve slovenštině, němčině nebo bulharštině. Ruskou podobou jména je Rada, stejně tak i srbochorvatskou (společně s mutací Radika).

Významné nositelky

Mezi nositelkami jména najdeme například českou modelku a moderátorku Radku Kocurovou, která je partnerkou fotbalisty Tomáše Rosického. Jméno nosí i herečky Radka Fidlerová nebo Radka Pavlovičová, také zpěvačka Radka Fišarová. Jméno patří i ke zpěvačce a skladatelce Radce Vrankové, která si umělecky říká Radůza.

Původ a význam jména

Radka je novějším slovanským jménem. Toto ženské křestní jméno vzniklo osamostatněním domáckých variant jmen začínajících na Rad- (Radoslava, Radomíra, Radimíra aj.). Jméno bývá spojováno i s archaickým slovanským jménem Radmila, pravděpodobně jde o odvozeninu právě tohoto jména. Novodobý význam všech jmen začínajících na Rad- je odvozován od slova „radovat se”. Také jméno Radka se tak překládá jako „radostná” či „radující se”

9. Iveta

Charakteristika

Iveta je oblíbeným ženským jménem, které má v sobě francouzskou eleganci, nadčasovost, také ladnost a krásu tisového luku. Žena jménem Iveta dokáže svému okolí předávat energii a udávat směr, stejně tak, jako luk určuje směr vystřelenému šípu.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Iveta se vyskytuje také ve variantách Yveta či Yvetta. Mužským protějškem se stejným původem je jméno Ivo. Významově příbuzné je také jméno Ivona, příp. Judita. Domácími podobami jména jsou Ivetka, Ivetinka, Iva, Ivka, Ivča aj. Jméno Iveta se vyskytuje i na Slovensku. Německá verze jména je Ivetta, anglická Yvette, italská Ivette. Maďarská podoba jména je Ivetta.

Významné nositelky

Nositelkami jména je mnoho populárních žen z oblasti modelingu, například modelka a moderátorka Iveta Lutovská, také z oblasti hudby – kontroverzní zpěvačka Iveta Bartošová, česká zpěvačka Yvetta Simonová nebo francouzská zpěvačka Yvette Guilbert, herectví – herečka Yvetta Blanarovičová nebo sportu – plavkyně Yvetta Hlaváčová, tenistka Iveta Benešová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Iveta (také archaicky Yveta nebo Yvetta) má germánský původ. Jméno se vyvinulo ze staroněmeckého slova „iv“ – v překladu „tis“, příp. keltského „íwé“ se stejným významem. Do češtiny se jméno dostalo přes francouzštinu. Bylo odvozeno od francouzského jména Yvette jako zdrobnělé varianty jména Yvonne (česky Ivona). Jméno Iveta se pak významově překládá jako „tisový luk“ nebo „lučištník“. Méně pravděpodobná verze výkladu jméno odvozuje od jména Ytta, zkráceniny jména Judita. Významově by se pak jméno překládalo jako „židovka“.

10. Helena

Charakteristika

Jméno Helena jednoznačně náleží ke krásné ženě. Vždyť bájná Helena byla v řecké mytologii nejkrásnější ženou světa. Žena jménem Helena dokáže každého muže oslnit svoji jasnou září, která je jí dána do vínku.

Odvozeniny a varianty

Ženské křesní jméno Helena má stejný význam jako jména Elena, Alena, Ilona, Jelena aj. Domáckými variacemi jména jsou Hela, Helča, Helenka, Heluška, Heluš, Heluše, Heli, Helina, Helinka, Helunka, také Ela nebo Lenka. Jméno Helena se vyskytuje i ve slovenštině, také v polštině, holandštině nebo ve španělštině. V angličtině se jméno užívá jako Helena, Helen nebo Ellen, ve francouzštině jako Helen. Ruština jméno zná jako Jelena, maďarština jako Ilona.

Významné nositelky

Vedle krásné Heleny ve starém Řecku nosila jméno i svatá Helena Konstantinopolská nebo vévodkyně Helena Bavorská. Mezi nejvýznamnější české nositelky jména patřily spisovatelky Helena Malířová nebo Helena Šmahelová, také známá ilustrátorka dětských knížek Helena Zmatlíková. Proslavila se i herečka Helena Růžičková. V současnosti u nás září populární zpěvačky Helena Zeťová nebo Helena Vondráčková, která je stálicí na scéně pop-music již několik desítek let.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Helena má řecký původ. Jméno pochází z řeckého „heléné“, které se překládá jako „světlo“ nebo „pochodeň“. Přeneseně tak jméno Helena znamená „světlá“, „žhnoucí“ nebo „zářivá“. Jméno Helena je nedílně spojeno s řeckými bájemi, v nich byla Helena nejkrásnější ženou na světě. Helena byla v mytologii manželkou krále Sparty Meleláa a kvůli lásce prince Parise také příčinou trojské války. Jeho Helénové se ve starověku označovali Řekové.

Tak co, budete mezi těmi šťastnými? Věříme, že ano!

Kam dál?

HÁDANKA, která prověří vaše IQ: Najdete na ní tohle? Prý to dokážou jen ti inteligentnější

Útok psa : Holčička křičela o POMOC, všichni ji ignorovali!

Pes se každý den dívá do kanálu, dokud si kolemjdoucí nevšimli, na co se ve skutečnosti dívá!

Na fotce se dvojnásobná maminka spokojeně usmívá. Ale pod stolem jsou vidět stopy tragédie…

Otec hledal chůvu pro svou dceru: Z toho, co se žen ptal na pohovoru, vám bude špatně

Další články