Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Je zodpovědná za množství důležitých procesů, nebo jinak řečeno, je filtrem, přes který se zachycují všechny toxické látky v těle. Kromě toho má i další důležité funkce.
Ve skutečnosti je jich však mnohem víc, než byste si mysleli. Játra mají více než 400 funkcí, počínaje trávením tuků a ukládáním vitamínů a minerálů pocházejících z přijaté potravy. Vzhledem k těmto funkcím není překvapením, že většina odborníků považuje játra za jeden z nejdůležitějších orgánů v těle.
Je však důležité, abyste játra zbytečně nepřetěžovali, protože to může vést k vážným komplikacím, které mohou být v některých případech i smrtelné.
Jak se játra vyrovnává s toxickými látkami?
V první fázi detoxikace, která probíhá v játrech, se pomocí enzymů rozkládají toxiny na méně škodlivé sloučeniny. Ve druhé fázi se tyto toxiny vážou na jiné molekuly, které zvyšují jejich rozpustnost ve vodě. Díky tomu se snáze vylučují z těla.
Úsilí o ochranu jater se vyplatí všem
Kromě skutečného úsilí o zdravý životní styl se někteří lidé stále vystavují toxinům z každodenního prostředí. Proto je v každém případě důležité detoxikovat, abyste ochránili svá játra, a tím i celé tělo.
Máte pomalá játra?
Ti, kteří mají zpomalenou funkci jater, by ji neměli zbytečně zatěžovat. Přebytečné toxiny, které játra nedokáže zpracovat, se v těle ukládají ve formě tukové tkáně.
Když se toxiny dostanou do těla, zůstávají v něm, dokud se nezlepší funkce jater. Teprve potom se jimi může zabývat. Na vlastním těle můžete pozorovat několik příznaků, že játra nefungují správně a její činnost je zpomalená.
Článek pokračuje na další straně
Bez ohledu na jejich závažnost je důležité podniknout určité kroky k obnovení správné funkce jater a odstranění toxinů, které se hromadí v našem těle.
Jaké jsou nejčastější příznaky pomalých jater?
Jsou to únava, negativní emoce, neustálé bolesti hlavy, letargie, nadměrné pocení, bolesti kloubů nebo svalů, potíže s trávením tuků, alergie, úzkost, deprese, zápach z úst, citlivost na chemické látky, náhlý přírůstek hmotnosti atp.
Je velmi důležité si uvědomit, že zdraví začíná v kuchyni. Zdravé tělo vyžaduje zdravou stravu a návyky. Prvním krokem je vyřazení polotovarů a nezdravých potravin a jejich nahrazení zdravými alternativami.
Nejlepší je připravit si vlastní jídlo ze surovin, které naleznete v kuchyni. Zdravé stravování nemusí být tak složité, jak se může zdát, budete-li se řídit těmito jednoduchými tipy:
Zdravé stravování
Nakupujte čerstvé potraviny
Vyhýbejte se GMO produktům, jezte čerstvé ovoce a zeleninu
Vyvážená strava
Jezte živočišné a rostlinné bílkoviny, naklíčené obiloviny, fermentované potraviny, zdravé tuky, syrové ořechy a semena.
Vyhněte se spáleným olejům
vyhýbejte se řepkovému, palmovému a slunečnicovému oleji.
pít hodně vody
získejte dostatek zdravých tuků z avokáda, kokosu atp.
konzumujte vlákninu: vlákninu obsahují semínka chia, artyčoky, avokádo, brokolice atp.
omezit rafinované cukry, vyhýbat se hnědému a bílému cukru.
hledejte zdroje síry v potravinách (česnek, brokolice, vejce, cibule, chřest nebo zelí).
omezit alkohol
Článek pokračuje na další straně
3 nejlepší potraviny, které potěší vaše játra
Artyčok podporuje játra a zvyšuje produkci žluči. Má vysoký obsah vlákniny, která pomáhá snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu. I po tepelné úpravě je artyčok plný antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům.
Kurkuma je mimořádně silný protizánětlivý pepř. Dokáže chránit játra a pomáhá jí regenerovat. Pro maximální absorpci živin vyzkoušejte „zlaté mléko“. Můžete si jej připravit velmi jednoduše smícháním mléka s kurkumou.
Ostropestřec mariánský je nejlepší bylina na játra. Obsahuje účinnou látku siymarin, která má vynikající protivirové a protizánětlivé vlastnosti. Chrání také jaterní buňky před poškozením. Můžete jej přidat do mléka nebo sáhnout po jiné alternativě. Velmi tím pomůžete svým játrům i své váze.