Opičí neštovice se šíří velkou rychlostí po evropských zemích. Už jsou kousek od českých hranic

2340
Sdílejte

Opičí neštovice postupují světem. Další nakažené hlásí okolní státy.Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech 20. století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a poté se šíří po zbytku těla.

Příznaky, přenos a smrtnost viru
Inkubační doba, tedy čas, než člověk onemocní, se pohybuje okolo deseti dní. Nejprve nastupuje horečka, bolesti hlavy, svalů a dalších částí těla. Horečka přesahuje 38,3 stupně Celsia. Po dvou až čtyřech dnech horečka klesne a začínají se objevovat typické neštovičné změny na pokožce obličeje a celého těla. Následující dny rozhodnou o tom, zda se pacient zotaví, či ne. Smrtnost dosahuje 10 procent.

Kam dál?

Vláda se rozhodla zavést regulaci pro influencery a tvůrce obsahu na sociálních sítích, kteří mají velký dosah. Mají vliv jako televize, říká Nacher

Konikleců v posledních letech ubývá, protože část z nich turisté zašlapou : Děti na odrážedlech a pikniky. Místní z Trnavy na Třebíčsku vytáčí návštěvníci atrakce

Věk dožití Čechů se prodlužuje a zároveň ubývá těch, kteří na budoucí důchodce vydělávají

Cítím se být sanitkou : Dominik promluvil o své diagnóze. Zastání našel u lékaře Dvořáka

Co bychom nikdy neměli říkat doktorovi ? Zdravotníci varují před těmito nebezpečnými slovy

Další články