Jak vysvětlil žurnál Stat News:
„Tato nástupiště, zvaná ‚nádorová mikroprostředí metastázy‘, jsou místa v cévách, kde se shromažďují zvláštní imunitní buňky.
Když se imunitní buňky spojí s rakovinnou buňkou, zavedou ji do cévy, jako když taxislužba Lyft vyzvedne zákazníka. Jelikož krevní cévy jsou dálnicemi ke vzdáleným orgánům, výsledkem je metastáza nebo šíření rakoviny na vzdálená místa.“
Článek pokračuje na další straně
Když byla myším s rakovinou prsu podávána chemoterapie, měnila nádorové mikroprostředí způsoby, které ho dělaly náchylnějším k šíření rakoviny.
K těmto způsobům, jak uvedl Stat, patřilo:
zvýšení počtu imunitních buněk transportujících rakovinné buňky do krevních cév
umožnění lepší prostupnosti cév pro rakovinné buňky
umožnění vyšší mobility nádorových buněk
Ve srovnání s myšmi, které léčbu nedostaly, chemoterapie u myší zdvojnásobila počet rakovinných buněk v krevním řečišti a plicích.
Kromě toho u 20 lidských pacientů, kteří dostávali běžné chemoterapeutické léky, se stala nádorová mikroprostředí příznivější pro šíření rakoviny.
Jak uvedl žurnál The Telegraph:
„Usuzuje se, že toxická léčba zapíná v těle jakýsi opravný mechanismus, který zesiluje nádory. Zvyšuje také počet ‚dveří‘ v cévách umožňujících rakovině šířit se napříč tělem.“
Kromě toho výzkumníci v roce 2012 v úvodníku časopisu Journal of Clinical Oncology napsali:
„Bohužel se zdá, že neadjuvantní chemoterapie zhoršuje celkové přežití, jak bylo mimo jiné demonstrováno v pokusu B18 pracovní skupiny National Surgical Adjuvant Breast and Bowel Project (NSABP).“