Máte rádi vůni čistého ložního prádla a čerstvě převlečených peřin ? Pak byste měli posteli věnovat zvýšenou pozornost ! Jsou v ní totiž i nežádoucí návštěvníci.
Proč se jim tam tak daří?
Je to proto, že během spánku se člověk potí a také se mu odlupují odumřelé částečky kůže. Teplo, které tělo produkuje, zahřívá polštář i přikrývku a spolu s vlhkem tvoří dokonalý ráj pro mikroorganismy a roztoče. Ložní prádlo se opravdu vyplatí pravidelně vyměňovat, prát, žehlit, peřiny a matraci zbavovat prachu a řádně větrat.
Co pomůže?
I když se bakterií a roztočů se úplně nezbavíme, jejich nekontrolovatelnému množení dokážeme zabránit.
1. Pravidelnost
Odborníci doporučují měnit ložní prádlo jednou za dva týdny. Vyprané povlečení je nutné i přežehlit, čímž se také ničí roztoče, mikroorganismy a bakterie. Zároveň nezapomínejte na matrace, ty vyčistěte alespoň dvakrát ročně. Jak? Pořádně je vyklepejte a následně důkladně vysajte.
2. Materiál
Zabránit množení bakterií dokážete i výběrem vhodného materiálu ložního prádla. Jde zejména o přírodní materiály, jako například bavlna. Jde o to, že tyto materiály mají dobré termoregulační vlastnosti a vy se pod nimi nebudete tolik potit. V teplejších měsících se doporučuje bavlněné povlečení se saténovou úpravou. Taková úprava vás chladí a zároveň vpije pot. Na zimu a chladnější měsíce zvolte flanelové povlečení. Ty jsou spíše hřejivé, zároveň dokáží absorbovat vlhkost.
3. Toto nedělejte
Pokud si chcete zachovat co nejčistší postel, vyvarujte se odkládání věcí přímo na ni. Například boty, pantofle, tašky, kabelky, batohy. Nepokládejte na ni ani své použité oblečení či nevyprané oděvy. Do postele nepatří ani vaši domácí mazlíčci. Toto je nejčastější chyba, kterou jejich majitelé dělají. Chráníte nejen sebe před zvířecími bakteriemi, ale i zvířata před těmi lidskými. Dopřejte svému zvířátku vlastní oázu klidu v podobě zvířecího pelíšku, který samozřejmě také udržujte čistý.